Choć place zabaw pojawiają się coraz częściej w pobliżu obiektów sportowych i szkół, nadal możemy mówić o mocnym deficycie tych obiektów małej architektury. Powód problemu braku placów zabaw jest oczywisty – brakujące fundusze. Niewiele placówek wie jednak, że istnieje możliwość zdobycia potrzebnych środków na wybudowanie placu zabaw. W jaki sposób to zrobić i skąd zdobyć dofinansowanie na plac zabaw?
Jak ubiegać się o dotację na plac zabaw?
Sposób ubiegania się o fundusze na plac zabaw może różnić się w zależności od wybranych programów czy organizacji, do której się zgłaszamy. Najczęstsze źródła finansowania to:
- fundusze unijne,
- dofinansowania z gmin,
- fundusze z budżetu obywatelskiego,
- fundusze od organizacji pozarządowych,
- darowizny, różnego rodzaju zbiórki publiczne i inne.
Zanim zdecydujemy się na konkretny program dofinansowania na plac zabaw, należy poznać jego założenia i cele. W niektórych obszarach poszczególne możliwości dofinansowania mogą także nie być dostępne.
Warto wspomnieć, że fundusze nie są przekazywane wyłącznie na budowę nowego placu zabaw. Możliwe jest również uzyskanie środków na jego odnowienie bądź na wyposażenie placów zabaw.
Jak napisać petycję, by zdobyć fundusze na plac zabaw?
To czy nasza placówka uzyska środki na zbudowanie placu zabaw, uzależnione jest od wielu czynników. Jednym z nich jest odpowiednie skonstruowanie projektu czy petycji. Istotne znaczenie będzie mieć wpisywanie się w konkretne cele, czego nie można pominąć w składanym dokumencie.
Zawiera on także informacje takie jak:
- dokładne potrzeby placówki,
- dane dotyczące działki, na której ma powstać przedszkolny plac zabaw (aktualny stan, wielkość i własność).
Dotacja na salę zabaw dla dzieci
Fundusze unijne
To właśnie ze środków uzyskanych w ramach dotacji unijnych możemy spotkać największą ilość placów zabaw w naszym kraju. Powszechność tej formy wsparcia wynika w głównej mierze z dostępu do rozmaitych programów trafiających do szerokiego przekroju placówek. Sama Unia Europejska w porównaniu do innych podmiotów wspierających dysponuje znacznie większym budżetem na działalność wychowawczą i dydaktyczną. Fundusze unijne na wyposażenie przedszkoli powinny więc być pierwszym wyborem jeśli chodzi o dofinansowanie placów zabaw.
Zastanawiasz się, jak zdobyć fundusze na plac zabaw od Unii Europejskiej? Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z dostępnymi projektami. Spośród nich wybierz taki, którego warunki i cele spełniasz. Jeśli masz pytania dotyczące projektów unijnych, w ramach których możliwe jest wybudowanie/ odnowienie/ doposażenie placu zabaw, możesz skorzystać z pomocy pracowników Centralnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. By się z nim skontaktować, nie musisz składać wizyty – pytania o projekty unijne i o możliwość zgłaszania projektów możesz zadać się telefonicznie.
Dofinansowania z gmin
Fundusze, w których posiadaniu są miasta i gminy także mogą zostać przekazane na budowę, rozbudowę lub unowocześnienie placu zabaw. Niemal każde miasto lub gmina dysponuje środkami, które w przyszłości są przeznaczane na projekty dedykowane szkołom, przedszkolom i innym obiektom, do których dostęp mają wszystkie dzieci.
Jak zdobyć fundusze na przedszkolny lub szkolny plac zabaw w gminie? Jednym z najważniejszych kroków jest upewnienie się, czy na naszym obszarze nie działa Lokalna Organizacja Grantowa. Jej rolą jest udzielanie wsparcia wszelkiego rodzaju organizacjom, które poprzedzone jest konkursami grantowymi.
Co z prywatnymi przedszkolami mieszczącymi się na terenie gminy? One również mogą liczyć na dofinansowanie gminy, z tym że zgodnie z obowiązującymi przepisami dofinansowanie wynosi 75%, tego co otrzymują placówki państwowe. Dla przedszkoli prywatnych zdecydowanie bardziej opłacalne okazuje się ubieganie się o dofinansowanie z UE – środki unijne.
Budżet obywatelski
W przypadku opcji, jaką jest Budżet Obywatelski, nie musimy dostosowywać się do utworzonego projektu. To obywatele mają możliwość przedstawiania własnych projektów. Te z kolei mogą uwzględniać m.in. budowę placów zabaw. W praktyce oznacza to, że obywatele sami decydują, na co zostanie przeznaczona część funduszy z budżetu miasta bądź gminy.
Warto zaznaczyć, że Budżety Obywatelskie nie funkcjonują w każdym mieście czy w gminie w Polsce. Dobra wiadomość jest jednak taka, że ich liczba stale rośnie. Jeśli jesteś ciekaw, czy na Twoim obszarze również funkcjonuje takie wsparcie lokalnej społeczności, odwiedź stronę internetową swojego miasta lub gminy bądź skontaktuj się telefonicznie z placówką.
Pozostałe źródła funduszy na przedszkolne i szkolne place zabaw
Już na samym wstępie mogłeś dowiedzieć się o tym, że możliwości zdobycia funduszy na plac zabaw nie dotyczą wyłącznie środków unijnych czy krajowych. Wspomnieliśmy o funduszach od organizacji pozarządowych, darowiznach czy różnego rodzaju zbiórkach publicznych. Warto wymienić również regionalne programy operacyjne oraz wpłaty od osób prywatnych. Oprócz nich istnieją również strony crowdfundingowe czy społeczne inicjatywy firm. Przyjrzyjmy się bliżej każdej z tych form dofinansowania.
Crowdfunding jako jedna z form finansowania placu zabaw
Rozwój internetu otworzył wiele drzwi – także osobom i organizacjom potrzebującym wsparcia. Dziś w sieci możemy znaleźć portale i strony crowdfundingowe, które pozwalają przeprowadzić zbiórki. Mogą zostać one założone zarówno przez osoby prywatne, jak i fundacje czy stowarzyszenia. Potrzeby osób zakładających zbiórki mogą diametralnie się od siebie różnić. Na portalach tych z pewnością jednak nie zabraknie miejsca na zbiórkę funduszy na wybudowanie czy modernizację placu zabaw. Jedną z największych zalet tego rozwiązania jest możliwość dotarcia do szerokiego grona osób oferującego wsparcie i środki pieniężne.
Społeczne inicjatywy firm
Konkursy i projekty, w ramach których możliwe jest zdobycie środków na budowę placu zabaw, stają się coraz bardziej powszechne. Zarówno mniejsze, jak i większe przedsiębiorstwa czy instytucje finansowe wychodzą naprzeciw potrzebom społecznym. Choć ze strony firm największą korzyścią jest wypromowanie marki poprzez ciekawą i przyciągającą uwagę inicjatywę, nie odbiera to możliwości i zachwycających efektów, które zapewniają poprzez stworzenie placu zabaw.
Producent placów zabaw – Happy Place Zabaw. Oferujemy takie urządzenia na plac zabaw z atestem jak: certyfikowane place zabaw dla dzieci czy huśtawki na plac zabaw z atestem.
Powiązane frazy: dofinansowanie na plac zabaw, wyposażenie placu zabaw, jak zdobyć dofinansowanie na przedszkole państwowe, jak uzyskać dofinansowanie na prywatne przedszkola