Wielu rodziców i opiekunów godzi się na brak placu zabaw dla dzieci w najbliższej okolicy. Nie zdają sobie sprawy z tego, że mogą mieć realny wpływ na decyzje instytucji w sprawie budowy placu zabaw. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest petycja, którą każdy z nas może stworzyć i uzbierać wystarczającą liczbę podpisów. Jak w takim razie napisać petycję o plac zabaw? Czym właściwie charakteryzuje się tego rodzaju pismo, o czym pamiętać pisząc je i do kogo skierować?
Czym jest petycja?
Zanim skupimy się na prawidłowym sporządzeniu petycji o plac zabaw, zastanówmy się, czym jest tak właściwie sama petycja. Dzięki temu przy jej pisaniu nie popełnimy podstawowych błędów, które mogłyby sprawić, że nasza sprawa nie zostanie pozytywnie rozpatrzona.
Petycja jest rodzajem pisma zawierającym w sobie prośbę skierowaną do instytucji – najczęściej jest to instytucja samorządowa lub państwowa. Może się także zdarzyć, że petycja zostanie skierowana do instytucji pożytku publicznego. Cechą charakterystyczną petycji jest zbiorowość. Oznacza to, że pismo jest wystosowane przez konkretne grono osób podpisujących się pod dokumentem.
Do kogo złożyć petycję o plac zabaw?
Jedno jest pewne – liczenie na reakcje instytucji publicznych nie zawsze działa na naszą korzyść. Niekiedy warto wziąć sprawy w swoje ręce. W sprawie budowy placu zabaw dla dzieci koniecznością będzie napisanie petycji. Jak napisać petycję o plac zabaw i do kogo ją skierować?
Pytanie to zadaje wiele osób, jednak nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Adresat petycji o plac zabaw będzie się bowiem różnił w zależności od obszaru, w którym ma powstać.
Petycję o plac zabaw możemy złożyć do:
- spółdzielni mieszkaniowej,
- burmistrza,
- Wójta.
Petycja o plac zabaw – uzasadnienie
Tworząc petycję o plac zabaw, nie zapomnijmy o dobrze uargumentowanym uzasadnieniu. Przyczyn opowiadających się za stworzeniem przestrzeni do zabawy dla najmłodszych może być wiele. Mogą się one różnić również od obszaru, w jakim plac zabaw ma być wzniesiony. Dla przykładu czynniki determinujące przy placu zabaw w niewielkiej wsi a te w danej dzielnicy czy osiedlu w dużym mieście mogą być diametralnie od siebie różne.
Podstawowym uzasadnieniem petycji powinno być powołanie się na Artykuł 31 Konwencji ONZ z 20 listopada 1989 roku, który mówi o prawie dziecka do wypoczynku oraz czasu wolnego, a także uczestnictwa w zabawach i zajęciach rekreacyjnych, które to składają się na podstawowe dzieciństwo.
W dokumencie warto wskazać na problemy, które obecnie pojawiają się w związku z brakiem placu zabaw na danym obszarze. Dotyczy to w szczególności mniejszych wsi, w których place zabaw nadal są rzadkością. Jeśli mowa o dzielnicy miasta, w której nie ma placu zabaw dla dzieci, a inne najbliższy plac zabaw znajduje się bardzo daleko lub jest zamknięty na klucz, jasne nakreślenie sytuacji także będzie miało niezwykle istotne znaczenie.
W petycji o plac zabaw warto także wskazać na korzyści, które będą wynikiem uzyskania pozytywnej odpowiedzi. Może to być m.in. zwiększone bezpieczeństwo dzieci, które nie będą musiały oddalać się zbyt daleko od miejsca zamieszkania, by móc pobawić się z innymi dziećmi. Place zabaw są również miejscami integracji społecznej, nie tylko dzieci, ale również ich rodziców.
Petycja o budowę placu zabaw – o czym nie zapomnieć?
Pamiętajmy, że adresat, do którego kierujemy petycję, zobowiązuje do zachowania języka urzędowego pisma. Na dokumencie powinna znaleźć się data i miejscowość zgodna z okolicznościami złożenia petycji. Miejsce na datę warto więc pozostawić do samego końca puste i uzupełnić dopiero w dniu składania petycji do danej instytucji, a więc kiedy zdobędziemy pod nią wystarczającą liczbę podpisów.
Struktura petycji w sprawie budowy placu zabaw
Petycja powinna rozpocząć się od miejscowości i daty dotyczących okoliczności składania dokumentu. Poniżej tych danych powinny znaleźć się dane adresata, a więc instytucji, do której kierowana jest nasza petycja o plac zabaw. Jeśli to tylko możliwe wskażmy bezpośrednio na imię i nazwisko adresata oraz funkcje czy rodzaj pełnionego urzędu. Prawy górny róg petycji powinien być miejscem, w którym znajdą się nasze dane. Są one niezbędne do kontaktu, który może okazać się potrzebny na etapie rozpatrywania petycji. Poniżej podstawowych danych znajduje się miejsce na najważniejszą treść petycji – tytuł i jej właściwą treść.
Treść petycji powinna być możliwie jak najkrótsza, jednak przy tym konkretna i zawierająca najważniejsze argumenty przemawiające za budową placu zabaw.
Forma petycji o plac zabaw
Niejednokrotnie mogło się zdarzyć, że osoby biorące udział w zebraniu z wójtem zgłosiły potrzebę w sprawie budowy bezpiecznego placu zabaw i mimo pozytywnego odzewu, po kilku kolejnych miesiącach budowa nadal nie ruszyła. Jest to przykład jasno obrazujący, jakie formy może przyjmować petycja. Może być ona bowiem wyłącznie pisemna lub w formie elektronicznego dokumentu przesłanego pocztą. Petycja nie może być składana w formie ustnej.
Producent placów zabaw – Happy Place Zabaw. Oferujemy takie urządzenia na plac zabaw z atestem jak: certyfikowane place zabaw dla dzieci czy huśtawki na plac zabaw z atestem.
Powiązane frazy: petycja o budowę placu zabaw dla dzieci, petycja w sprawie wybudowania placu zabaw.