+48 669 847 714
 biuro@happyplacezabaw.pl
  Dys, ul. Ogrodowa 31, 21-003 Ciecierzyn
  Nowy katalog
Happy Place Zabaw Happy Place Zabaw

Co możemy znaleźć na placu zabaw?

zestaw-zabawowy-seria-magia-sofia-happyplacezabaw

Rolą placów zabaw jest zapewnienie rozwoju motorycznego, fizycznego i umysłowego najmłodszych. Tak szerokie spektrum korzyści jest w stanie zapewnić wyłącznie dobrze wyposażony plac zabaw. Na obszarze takiego placu zabaw musi znajdować się sprzęt angażujący zarówno sferę ruchową, jak i kreatywną najmłodszych. Czego w takim razie nie powinno zabraknąć na nowoczesnych placach zabaw? Dowiedz się, jakie jest podstawowe wyposażenie placu zabaw.

Place zabaw

W zależności od potrzeb, a także możliwości finansowych, możemy wybierać pomiędzy pojedynczymi sprzętami, którymi sukcesywnie będziemy uzupełniać wyposażenie placu a całymi zestawami. Place zabaw w zestawie nie tylko wyglądają spójnie, ale również dostarczają maksymalnych korzyści. Pełne zestawy są bowiem tworzone w taki sposób, by zapewnić rozwój na każdej płaszczyźnie fizycznej i umysłowej. Dodatkowo możemy wybierać zestawy dedykowane dla konkretnych grup wiekowych. Znajdziemy zarówno zestawy dla przedszkolaków, starszych dzieci, jak i uniwersalne, trafiające do niemal wszystkich grup bawiących się na placu zabaw.

Zestawy różnią się między sobą nie tylko rodzajami sprzętów czy kolorami, ale także materiałami, z których zostały wykonane. W przestrzeni publicznej możemy najczęściej spotkać metalowe oraz plastikowe place zabaw. Przy organizacji uroczystości zarezerwowanych dla najmłodszych czy innych okazji takich jak np. urodziny bardzo często pojawiają się place dmuchane zapewniające maksimum rozrywki dzieciom w każdym wieku. Na takim placu zabaw bezpieczeństwo jest bardzo duże.

W skład zestawów na placu zabaw mogą wchodzić nie tylko klasyczne sprzęty dla dzieci znane nam od wielu lat takie jak trampoliny czy bujaki, ale również te, które zaczęły urozmaicać zabawę stosunkowo niedawno – linaria czy tablice na place zabaw w postaci zegara, czy liczydła.

Zestawy sprawnościowe na plac zabaw

Podczas zabawy na placu zabaw dziecko rozwija sprawność ruchową. Duża ilość różnorodnego sprzętu pozwala angażować różne partie ciała. Dzięki temu maluchy stają się coraz bardziej świadome własnych ruchów, a także rozwijają umiejętności równowagi.

Dobrym pomysłem mogą być więc zestawy sprawnościowe, w których skład wchodzą m.in.:

 • liny,
 • drążki,
 • drabinki sznurkowe,
 • równoważnie,
 • labirynty,
 • poprzeczki,
 • ścianki wspinaczkowe.  

Zestawy sprawnościowe na placu zabaw mogą mieć także bezpośredni wpływ na kompetencje społeczne maluchów. Sprzęt jest na tyle atrakcyjny dla dzieci, że gromadzi się wokół niego mnóstwo osób. Spotkanie przy zabawie, która interesuje kilkoro dzieci, jest doskonałym, naturalnym środowiskiem do nawiązywania pierwszych przyjaźni. Dzieci uczą się w praktyce – i czasami na błędach – jak pracować w grupie, tak by satysfakcja z zabawy leżała po obu stronach. Zestawy sprawnościowe są także zaczątkiem dla zdrowej, dziecięcej równowagi, której nauka również jest niezwykle istotna.

Huśtawki wahadłowe na plac zabaw

Huśtawki wahadłowe to forma zabawy doskonale znana od pokoleń. To, co jednak wyróżnia place zabaw z dzieciństwa rodziców od współczesnych sprzętów, to znacznie większe bezpieczeństwo. Dziś doskonale wiemy, jak niebezpieczne dla maluchów mogą być huśtawki własnoręcznie wykonane ze sznurka i prostej deseczki. Upadek przy tej formie aktywności – w szczególności na wrażliwe części ciała jak np. głowa – może prowadzić do poważnych konsekwencji. Dlatego dzisiejsze huśtawki wahadłowe są przede wszystkim dostosowywane do wieku oraz wykonywane z najwyższej jakości materiałów odpornych na zniszczenia i warunki atmosferyczne.

Wśród huśtawek wahadłowych znajdziemy produkty takie jak: huśtawki pojedyncze, podwójne, potrójne czy huśtawki bocianie gniazdo dla najmłodszych miłośników huśtania.

Huśtawki wagowe na plac zabaw

Huśtawki wagowe również nie są nowością na placach zabaw, jednak podobnie jak wahadłowe przeszły długą drogę do sprzętów w pełni bezpiecznych, dostosowanych do wieku bawiących się dzieci. Huśtawki wagowe to klasyczna forma zabawy, która jak widać po historii, nie znudzi się żadnemu pokoleniu.

Producenci tego typu huśtawek również nie zamykają się wyłącznie na jeden uniwersalny model. Możemy bowiem spotkać huśtawki wagowe proste, równoległe czy idealne dla najmłodszych uczestników zabawy huśtawki z oparciem.

Piaskownice

Budowanie zamków z piasku – które dziecko oprze się takiej propozycji? To właśnie dlatego piaskownice to kolejny podstawowy element wyposażenia, którego nie może zabraknąć na placu zabaw. Niewątpliwie jest to forma zabawy, która pobudza zdolności twórcze i kreatywność naszych maluchów. W zależności od potrzeb, możliwości, a także dostępnego terenu możemy wybierać pomiędzy różnymi wielkościami i kształtami piaskownic. Ciekawą propozycją jest piaskownica zadaszona, która chroni znajdujący się wewnątrz piasek przed opadami. A co najlepsze pozwala na zabawę w deszczu!

Karuzele

Karuzele to rodzaj sprzętu, który na plac zabaw potrafi przyciągnąć nawet młodzież. Główną rolą tej formy zabawy jest rozwój zmysłu równowagi oraz koordynacji ruchowej. Przy tym pozwala nawiązywać relacje z nowo poznanymi dziećmi, które chętnie korzystają z karuzeli w grupach. W końcu nie ma nic lepszego niż wspólne czerpanie radości z beztroskiego i coraz szybszego kręcenia się w jedną stronę.

Plac zabaw możemy wyposażyć w karuzelę:

 • tarczową z siedziskami,
 • tarczową trójramienną,
 • tarczową czteroramienną,
 • krzyżową,
 • tarczową słoneczko.

Dodatkowe wyposażenie placu zabaw

Oprócz wyżej wymienionych sprzętów, place zabaw coraz częściej wyposażone są w stoły do planszówek czy szachów. Wykonane z trwałych materiałów nie ulegają zniszczeniom pod wpływem deszczu czy śniegu. Nie muszą także pełnić roli dodatkowej formy zabawy. Równie dobrze mogą posłużyć do przerwy na przekąskę podczas zabawy.

Nie tylko podstawowe wyposażenie placu zabaw dedykowane zabawie jest niezbędne na placach zabaw. Na obszarze tym nie może zabraknąć również ławek, na których usiądą rodzice, by obserwować swoje maluchy, a same dzieci odpoczną po intensywnej zabawie. W ich pobliżu powinny znaleźć się kosze na śmieci pozwalające utrzymać czystość, która na placu przeznaczonym dla najmłodszych jest niezwykle ważna. W miejscu tym musi znaleźć się również jasny regulamin korzystania ze sprzętu. By był widoczny, a przede wszystkim trwały na warunki atmosferyczne, zwykle zostaje on przeniesiony na metalowe tablice informacyjne.

Podsumowanie

Z tego wpisu dowiedziałeś się, co możemy znaleźć na placu zabaw. Poznałeś zarówno podstawowe wyposażenie placu zabaw jak i elementy dodatkowe. Wiesz już więc, że w przypadku placów zabaw różnego rodzaju możemy znaleźć zarówno atrakcje dla starszych dzieci jak i do zuchów z młodszej grupy wiekowej – głównie w wieku przedszkolnym.

Dobry producent placów zabaw wie, że nie może na nich zabraknąć sprzętu do ćwiczenia równowagi oraz prostszych zabawek. Równie ważne co ruch dzieci na świeżym powietrzu jest ich bezpieczeństwo. Dlatego wyposażenie placów zabaw powinno być atestowane, a jego solidność potwierdzona.

Nasi partnerzy